Drogi Czytelniku,  "Stres jest rezultatem naszego punktu widzenia: stale podtrzymywanych przez myśli oraz postawy i przekonań. Emocjonalna reakcja w postaci stresu jest przeważnie wywoływana przez nas samych, a nie przez świat zewnętrzny. Nie można uciec przed stresem, ponieważ jego źródło znajduje się w nas, a nie na zewnątrz, jak się powszechnie uważa." D. Hawkins

Dlatego jedyną słuszną drogą aby wyeliminować stres, dającą trwałe rezultaty a nie chwilową poprawę,  jest spojrzenie na te postawy mentalne, które go wywołują i zmiana ich w swoim postrzeganiu.

W tym artykule dowiesz się :

  • Stres - jaka jest relacja przyczynowo skutkowa w Twoim umyśle,
  • Dlaczego tak popularne programy redukcji stresu działają krótkofalowo?
  • Jakie narzędzia treningu mentalnego pozwalają długoterminową redukcję stresu?
  • Chcesz dodać praktyki treningu mentalnego redukującą stres do swojej rutyny dnia? Najlepiej zacznij od..

Stres jest rezultatem punktu widzenia

Stres - relacja przyczynowo skutkowa

Najczęściej gdy mówimy o stresie - szukamy jego źródeł na zewnątrz - w nadmiaru obowiązków, wymagającym szefie bądź szefowej, braku stabilności. Prawda jest jednak nieco inna. 

Odwróćmy zatem sposób, w jaki umysł zwykle postrzega relację przyczynowo - skutkową. 

Nie każdego będzie stresować praca czy nadmiar obowiązków. To samo obłożenie zadaniami dla jednego będzie okazją do rozwoju, dla innego generującą lęki, zgodnie z maksymą “to co jest pokarmem dla jednego, dla innego jest trucizną”. Tak więc dzięki tej  obserwacji można dostrzec, że przyczyna nie leży w świecie, a skutek nie znajduje się w umyśle. Stresująca nie jest sama sytuacje a jej postrzeganie. Prawdopodobnie nie masz wpływu na to, jakie i ile masz obowiązków w pracy, ale na to jak je postrzegasz już tak.

Dlaczego tak popularne programy redukcji stresu działają krótkofalowo?

Ponieważ koncentrują się na łagodzeniu objawów, chwilowym uspokojeniu a nie uwalniają z umysłu źródła stresu i błędnego sposobu postrzegania, który wywołuje napięcie. "Istnieją sposoby osiągnięcia takiej równowagi, w której napięcie ciała wcale się nie pojawi" Hawkins. W takim wypadku, nie ma potrzeby radzenia sobie ze stresem za pomocą medycyny czy programów łagodzenia.

Mówiąc stres - należy koniecznie przyjrzeć się istniejącym wcześniej uwarunkowaniom w ludzkiej świadomości i percepcji, które sprawiają, że doświadcza się życia w stresujący sposób. 

Przykład 1:

Osoba, która w dzieciństwie nauczyła się przejmować tym co mówią inni, w życiu dorosłym w sytuacjach zawodowych związanych z relacjami, wystąpieniami publicznymi bądź pracą w zespole będzie bardziej narażona na sytuacje stresowe. Osoba, która się tym nie przejmuje będzie w większym stopniu realizowała swój potencjał. 

Przykład 2:

Osoba, która nauczyła się wątpić we własne umiejętności będzie bardziej narażona na stres związanych z terminami, presją czasu. Pytanie "czy dam rade, czy zdążę" będzie osłabiało umiejętności osoby i jej efektywne i skuteczne zakończenie prac. Osoba, która ma pełne zaufanie i pewność co do własnych umiejętności stresu nie odczuje bądź w dużo mniejszym stopniu. Jej spokój pozwoli zakończyć prace dużo efektywniej niż osobie pierwszej. 

Jakie narzędzia treningu mentalnego pozwalają długoterminową redukcję stresu?

  1. Hipnoza
    • Pozwala na dotarcie do podświadomych przyczyn (hipnoza regresyjna) danego schematu zachowania i zneutralizowanie jego przyczyny a tym samym zmianę nawyku myślowego i sposobu reagowania na dany bodziec. 
  2. Praktyka wdzięczności
    • Odczuwanie wdzięczności aktywuje te części mózgu odpowiedzialne za produkcję hormonu szczęścia - serotoniny. Dzięki temu praktyka wdzięczności może zmniejszać stres, redukować objawy lęku i depresji, podnosić poziom szczęścia i satysfakcji z życia.

  3. Wizualizacja
    • Warto wiedzieć, że wizualizacja niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla ciała i umysłu: wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną, sprzyja odprężeniu i poprawia jakość snu, poprawia nastrój, pozytywnie wpływa na regenerację.
  4. Technika Uwalniania
    • zmniejsza natłok myśli i daje większą klarowność w podejmowaniu decyzji, poprawia koncentrację i skupienie i pozwala na zbudowanie solidnej pewności siebie. Jest świetnym narzędziem auto treningu mentalnego, który możesz wykonywać samodzielnie.

Chcesz dodać praktyki treningu mentalnego redukującą stres do swojej rutyny dnia? Najlepiej zacznij od..

  1. Wizualizacja Trening wyobrażeniowy stosuje wielu sportowców ale i Ty możesz ją skutecznie stosować rano by nastawić pozytywnie się na nadchodzący dzień. Jak by to było już rano poczuć i zauważyć, że to będzie dobry dzień ? Z sukcesem zakończysz wszystkie zadania? 
  2. Do wizualizacji dodaj praktykę wdzięczności - Odczuwanie rano 15 min w wdzięczności wzmacnia układ odpornościowy na kilka następnych godzin ! Zamknij oczy i poczuj wdzięczność, za to co masz, za to co Cię otacza i za cały nadchodzący dzień. 
  3. Konsekwencja i regularność dwóch powyższych praktyk - hej i to jest najważniejsze 🙂 

Do usłyszenia, Natalia Szymkowiak, hipnoterapeuta Twój Pełen Potencjał 

Znajdziesz mnie także na Social Mediach:



TAGI: hipnoza, hipnoza na stres, stres, technika uwalniania, hipnoza online, jak trwale zakończyć stres w życiu, hipnoza regresyjna

Podobał Ci się ten artykuł?


>