Drogi Czytelniku, 

W świecie sportu, sukces wymaga nie tylko fizycznego wysiłku, ale także umysłowej determinacji. Jednak dla sportowców borykających się z depresją, ta walka staje się podwójnie trudna. Depresja w sporcie to zjawisko, o którym mówi się coraz więcej, także za sprawą sportowców, min. Agnieszki Kobus-Zawojskiej, wioślarki, podwójnej medalistki igrzysk olimpijskich. 

Przyczyny depresji

Jest ich wiele. Ja dzisiaj powołam się na fragment książki D. Hawkinsa. Psychiatry, dr nauk medycznych którego twórczość i badania wykorzystuje w pracy z klientami.

Hawkins pisze, iż depresja powstaje, gdy swoje poczucie przetrwania bądź szczęścia osoba uzależnia od czynników zewnętrznych. "Dlatego skłonność do depresji będzie towarzyszyć nam dopóty, dopóki będziemy uważać, że źródło szczęścia znajduje się poza nami." 

  • "Kiedy skończę studia i będzie mi się dobrze wiodło będę szczęśliwy",
  • "Kiedy nauczę się języka obcego",
  • "Kiedy będę więcej zarabiać",
  • "Kiedy przeprowadzę się do innego mieszkania",
  • "Kiedy wygram w zawodach",
  • "Gdy zdobędę ten medal i ten tytuł".

Doświadczenie kliniczne Hawkinsa wskazuje iż depresja (brak nadziei, bezradność, przygnębienie) powstają, gdy osoba, nie może poradzić sobie ze strachem. I to nad tym strachem powstają uczucia przygnębienia, braku nadziei, bezsilności. 

Wychodzenie z depresji

Hipnoterapia i Technika Uwalniania dr David Hawkins a depresja w sporcie

Terapia jest konieczna aby zlokalizować gdzie jest przyczyna depresji i stworzyć dla zawodnika warunki, w których będzie mógł on zmienić swój sposób myślenia na taki, który będzie dla niego wspierający.

Zawodnik będący w depresji bardzo często znajduje się na poziomie winy, apatii, żalu, strachu. Natomiast to na poziomie ochoty i akceptacji jest jego największą zdolność do osiągania swoich celów.  

Kluczem jest pokazać zawodnikowi, że nie jest on swoimi myślami. Bardzo często osoba będąca w stanie depresji utożsamia się z negatywnymi myślami, nic bardziej mylnego. Spojrzenie na myśli i emocje z trzeciej perspektywy pozwala nabrać dystansu i więcej siły by przejść przez kolejne poziomy na mapie poziomów świadomości. 


Trening mentalny - narzędzia wspomagające wychodzenie z depresji 

Dla osób wychodzących z depresji, skuteczne mogą być poniższe narzędzia treningu mentalnego:

  • Wizualizacja (trening wyobrażeniowy)
    • Stanu zdrowia, formy jaką chcesz osiągnąć. Im wyższe uczucia w trakcie wizualizacji (radość, entuzjazm, optymizm) tym lepiej dla Twojego układu nerwowego.
    • Doświadczeń w przyszłości, jakie wybierasz zdobyć (podróże, medale, relacje). I podobnie, im wyższe uczucia w trakcie wizualizacji i im większy stan rozluźnienia w trakcie - tym szybciej uczysz swoją podświadomość do jakiego miejsca ma Cię zaprowadzić. 
  • Technika Uwalniania - Uwalnianie Emocji dr David Hawkins
    • Regularna praktyka uwalnia emocji dla sportowca pozwoli mu podnieść jego trening mentalny na nowy poziom, z dużo większą łatwością przechodzić przez okresy gorszego samopoczucia, porażki, zmniejszyć natłok myśli i uwolnić wszelkie wątpliwości na swój temat. 
  • Praktyka wdzięczności 
    • Odczuwanie wdzięczności aktywuje te części mózgu odpowiedzialne za produkcję hormonu szczęścia - serotoniny. Dzięki temu praktyka wdzięczności może zmniejszać stres, redukować objawy lęku i depresji, podnosić poziom szczęścia i satysfakcji z życia.   
    • Odczuwanie rano 15 min szczęścia wzmacnia układ odpornościowy na kilka następnych godzin !! Badania sugerują, że wdzięczność może wpływać na poprawę niektórych wskaźników zdrowia takich jak ciśnienie krwi czy jakość snu.
    • Jest to sposób na zwiększenie samoświadomości i koncentrowanie uwagi na pozytywnych aspektach życia.

Biohacking - narzędzia wspomagające wychodzenie z depresji 

Dla osób wychodzących z depresji, skuteczne mogą być poniższe narzędzia, które proponuje biohacking:

  • Nasłonecznienie (w tym wystawienie buzi na słońce w pierwszej godzinie po przebudzeniu) - wystawienie siebie na słońce najlepiej w przeciągu godziny od pobudki, jest kluczowe jeżeli chcesz cieszyć się zarówno wysokim poziom energii w ciągu dnia jak i głębszym snem w nocy.  Wychodź na dwór zwłaszcza w pochmurne dni, kiedy tego światła potrzebujemy więcej. 
  • Sport i aktywność fizyczna - w przypadku sportowca, skuteczne może się okazać zredukowanie jednostek treningowych. Jednak bardzo często sportowcy w przygotowaniu do zawodów nie mogą i nie chcą sobie na to pozwolić. Tutaj niezbędna jest konsultacja terapeuty, trenera i zawodnika, aby wspólnie ustalić najlepszy możliwy plan działania. 
  • Zadbanie o sen, by poczytać więcej zajrzyj tutaj: 11 sposobów jak zadbać o zdrowy sen 
  • Odżywianie -  dostosowane do sezonu, intensywności treningowej, nastawione na wysoką jakość produktów 

Dla osób dociekających

Współpraca: Podejrzewasz, że Ty bądź Twój zawodnik możesz doświadczać depresji? Skontaktuj się by porozmawiać o potencjalnej współpracy.

Natalia Szymkowiak, hipnoterapeuta, 782 904 007

Wiedza: Jeżeli szukasz więcej informacji o praktyce wdzięczności, koniecznie zobacz naukowo & doświadczeniowe podejście dr A. Huberman, profesora na Stanford School of Medicine. 

Ten artykuł może być dla kogoś pomocny?

>