Psychologia sportu, trening mentalny, hipnoza to powiązane ze sobą tematy które mają na celu jedno - przygotować Cię mentalnie na największy sukces. Drogi Czytelniku, w tym artykule dowiesz się czym jest trening mentalny oraz poznasz kilka zasad jak wznieść na wyżyny swój trening mentalny a w konsekwencji - przygotowanie sportowe. 

Dlaczego jest to tak istotne aby do swoich przygotowań dołączyć trening mentalny? Przytoczę fragment książki Umysł Mistrza.

"Co w świecie sportu odróżnia kilku najlepszych od całej rzeszy pozostałych? Mentalność. Znaczenie psychiki w sporcie zostało kiedyś znakomicie podsumowane przez legendę koszykówki Kareema Abdu-la-Jabbara: "Twój umysł jest tym, co sprawia, że wszystko inne działa".
A wybitny tenisista Novak Djokovic dodaje - "Pomiędzy setką najlepszych graczy nie ma dużej różnicy fizycznej... To psychiczna zdolność radzenia sobie z presją do grania na najwyższym poziomie w odpowiednich momentach."

W tym artykule:

  • dowiesz się czym jest trening mentalny, 
  • jakie są jego kluczowe elementy, 
  • co możesz dzięki niemu osiągnąć i
  • 5 wskazówek dla Ciebie - jak podnieść jakość auto treningu mentalnego. 

Trening mentalny w sporcie

"Zwycięzca nie jest tym, który zawsze wygrywa, ale tym, który nigdy nie rezygnuje. 
Kiedy kontynuujesz dążenie do swojego celu z determinacją, stajesz się niezwyciężony"
Bhagawadgita

Czym jest trening mentalny?

Trening mentalny to proces skupiający się na rozwijaniu umiejętności psychicznych i emocjonalnych, które pozwalają sportowcom osiągać optymalne wyniki w swoich dyscyplinach. Obejmuje on różnorodne techniki i strategie, które pomagają w kontrolowaniu myśli, emocji i zachowań w kontekście sportowym.

Trening mentalny w sporcie jest równie ważny jak trening fizyczny i techniczny. Wiele sukcesów w sporcie zawdzięcza się umiejętnościom kontrolowania umysłu i emocji w trudnych sytuacjach. Wartościowym aspektem treningu mentalnego jest też jego zastosowanie  także poza areną sportową, w życiu codziennym.

Jakie są jego kluczowe elementy?

Kluczowe elementy treningu mentalnego obejmują różnorodne techniki i strategie mające na celu rozwijanie umiejętności psychicznych i emocjonalnych. Te elementy są istotne nie tylko w sporcie, ale również w innych obszarach życia, takich jak edukacja, biznes czy zdrowie psychiczne. Oto kilka kluczowych elementów treningu mentalnego:

Lp.

Elementy Treningu Mentalnego 

Korzyści jakie niesie ?

1

Wizualizacja 

  • Podświadomość realizuje cele, wizualizacja jest narzędziem, które uczy umysł podświadomy w jaką stronę zmierzać i jakie cele osiągać
  • 2

    Praca nad przekonaniami

    • Zbudowanie pewności siebie, większa łatwość w radzeniu sobie z porażką

    3

    Relaksacja i kontrola oddechu

  • Głębsza regeneracja w krótszym czasie 
  • 4

    Skupienie i koncentracja

  • Większa łatwość w wejście stan skupienia przed startem
  • Wyższa zdolność do utrzymywania motywacji 
  • 5

    Uwalnianie Emocji (Technika Uwalniania)

  • Mniejszy natłok myśli i negatywny monolog wewnętrzny
  • Większy spokój, zdolność do skupienia na celu
  • 6

    Zarządzanie czasem i planowanie

  • Większa łatwość w godzeniu kilkunastu jednostek treningowych w tygodniu z edukacją bądź innymi obowiązkami
  • 7

    Zarządzanie stresem

  • Skuteczne strategie radzenia sobie z presją i stresem związanym z wydarzeniami sportowymi 
  • Lepsze wykorzystanie zasobów pomimo zmęczenia 
  • Mniejsze ryzyko kontuzji
  • 8

    Rytuały i rutyny

  • Udoskonalenie rytuałów przed startem by wejść w stan skupienia i koncentracji 
  • 9

    Asertywność i komunikacja

  • Działanie w najlepszym dla siebie interesie 
  • Wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań
  • 10

    Stawianie celów i konsekwencja, zaangażowanie w dążeniu do nich 

  • Łatwiejsze przejście przez okres zniechęcenia i porażki
  • Trening mentalny w sporcie - 5 wskazówek dla Ciebie!

    Lp.

    Wskazówka

    Jak stosować?

    1

    Wizualizacja to podstawa

    Trening wyobrażeniowy stosuje wielu sportowców wyobrażając sobie z największą szczegółowością i doskonałością swój mecz, wyścig, rejs czy skok. Wyobrażaj sobie swoje cele i idealny przebieg wydarzeń, koncentrując się na szczegółach i emocjach towarzyszących sukcesowi. Powtarzaj wizualizacje regularnie, aby wpływała na Twoje podświadome przekonania i wzmacniały motywację. Wystarczy 10 minut dziennie, rano zaraz po przebudzeniu i wieczorem tuż przed pójściem spać. Dlaczego o tych porach? Wtedy nasz mózg działa w falach Theta, które są charakterystyczne dla transu hipnotycznego, a Twoja podświadomość uczy się najszybciej. Wizualizuj zawsze w stanie relaksu i odprężenia. Warto wiedzieć, że wizualizacja niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla ciała i umysłu: wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną, sprzyja odprężeniu i poprawia jakość snu, poprawia nastrój, pozytywnie wpływa na regenerację i nakierunkowuje działania na cel. Ciekawostka: Warto wykorzystywać wizualizację do przyspieszenia regeneracji i przy wychodzeniu z kontuzji. 

    2

    Do wizualizacji dodaj praktykę wdzięczności

    Odczuwanie wdzięczności aktywuje te części mózgu odpowiedzialne za produkcję hormonu szczęścia - serotoniny. Dzięki temu praktyka wdzięczności może zmniejszać stres, redukować objawy lęku i depresji, podnosić poziom szczęścia i satysfakcji z życia. Odczuwanie rano 15 min szczęścia wzmacnia układ odpornościowy na kilka następnych godzin !! Badania sugerują, że wdzięczność może wpływać na poprawę niektórych wskaźników zdrowia takich jak ciśnienie krwi czy jakość snu. 

    3

    Obserwuj myśli i zadawaj sobie trudne pytania tzn. stosuj proces introspekcji 

    Każdemu zdarza się gorszy okres. Najczęściej okres spadku formy jest powiązany z negatywnym dialogiem wewnętrznym, który dzieje się w Twojej głowie. 

    Już spisywanie tych myśli, uświadomienie sobie ich sprawi, że będą miały nad Tobą mniejszy wpływ. 

    4

    Ucz się koncentracji

    To bardzo ważna umiejętność w sporcie. Możesz ją trenować na każdym treningu. Pełne skupienie i zaangażowania na każdym ruchu, chwycie, podaniu czy przeciągnięciu. Jest to najlepszy trening koncentracji! Gdy Twój umysł "odłącza się" bądź ucieka w inną stronę - kieruj ją z powrotem na wykonywane zadanie. Dodatkowo medytacja czy ćwiczenia oddechowe będą ten trening wspierały. 

    5

    Bądź konsekwentny i systematyczny 

     Badania naukowe podkreślają istotną rolę treningu mentalnego. Nie jest on w stanie zastąpić treningu fizycznego, ale jest jego świetnym dopełnieniem.  Daje możliwość zbudowania objętości treningu, którego nie wykonasz z powodu ograniczeń fizycznych. Przykład:  Jeżeli na treningach jesteś w stanie wykonać 10 powtórzeń, trening mentalny może zapewnić Ci 20 dodatkowych! A to już z perspektywy czasu staje się ogromną przewagą.

    Powiązane artykuły

    Drogi Czytelniku, W świecie sportu, sukces wymaga nie tylko fizycznego wysiłku, ale także

    Drogi Sportowcu, czy chcecie wyróżnić się na arenie sportowej? Jest ciekawe narzędzie,

    Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi:

    >